A smart wordpress theme for bloggers

Zalety hydroizolacji dachu płaskiego

  • 02 grudnia, 2021
  • by

Dach płaski może zachować swoje właściwości i funkcjonalność jedynie wówczas, gdy jest odpowiednio przygotowany. To oznacza, że musi posiadać wszystkie niezbędne warstwy, w tym również hydroizolację.

Hydroizolacja dachu płaskiego to podstawa

Warstwa hydroizolacyjna jest niezbędnym elementem dachu płaskiego. Dzięki niej chroni się dach przed przeciekaniem i przed przedostawaniem się wilgoci do głębszych partii dachu. W ten sposób konstrukcja nie nasiąka wodą, a przez to nie traci swoich właściwości.  Jeśli takiej warstwy nie będzie, dach może się zniszczyć lub zawalić. Oznacza to, że bez odpowiednio przygotowanej (i dobranej do typu dachu) warstwy hydroizolacyjnej nie można mówić o bezpiecznym budynku. Dotyczy to zarówno domów jednorodzinnych, jak i przemysłowych.

Hydroizolacja pomaga ochronić dachy płaskie przed oddziaływaniem deszczu i stojącej wody. Jest to szczególnie ważne, gdy kąt nachylenia dachu nie jest wystarczający do tego, by woda po nim swobodnie spływała i zalega na dachu. dodatkowo, dzięki hydroizolacji dach jest też odporny na korozję, promieniowanie UV, a także na działanie mikroorganizmów, które rozwijają się w wilgotnym środowisku. Dlatego też, niezależnie od kosztów, warto pomyśleć o wykonaniu warstwy hydroizolacyjnej, która doskonale sprawdza się w polskich warunkach klimatycznych i pozwala na znaczne zredukowanie kosztów eksploatacji dachu.

Estetyczne wykończenie

Warto tutaj podkreślić, że hydroizolacja wykonana przy pomocy membrany płynnej stanowić może również warstwę wykończeniową. Z racji tego, że jej powierzchnia (po zastygnięciu) robi się gładka i błyszcząca sama w sobie jest wykończeniem. Dzięki temu, że jest odporna na oddziaływanie promieni UV, również nie niszczy się, a przez to wygląda estetycznie, bez żadnych dodatkowych usprawnień czy pokrycia.

Ze względu na swoje właściwości jest elementem niezbędnym przy wykonywaniu dachów zielonych. W ten sposób woda, która jest magazynowana przez rośliny nie przedostaje się do środka i nie zagraża konstrukcji całego dachu.

Hydroizolacja dachu pomaga w zabezpieczeniu dachu przed przeciekaniem. W polskim klimacie jest to niezwykle ważne, gdyż przez większą część roku pada deszcz lub śnieg. Dzięki warstwie hydroizolacyjnej, wilgoć nie przedostaje się do wnętrzna, przez co dach może wytrzymać przez lata. Jeśli natomiast pominie się tę warstwę, może się okazać, że cała konstrukcja dachu nasiąka wilgocią, przez to jest mniej stabilna i grozi zawaleniem lub uszkodzeniem. Warto o niej wcześniej pomyśleć.

Może Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

×