A smart wordpress theme for bloggers

Nowy dach czy renowacja – kiedy zastosować dane rozwiązanie

  • 03 grudnia, 2021
  • by

Posiadając już dach płaski z czasem pojawia się konieczność jego wymiany. Szkodliwe oddziaływanie czynników zewnętrznych sprawiło, że dach zniszczył się, popękał, a niektóre elementy straciły swoje właściwości. Choć oczywistym wydaje się, że wymiana dachu jest potrzebna. Nie zawsze to prawda!

Zalety renowacji

Zaletą renowacji jest przede wszystkim oszczędność. Jeśli okaże się, że dach jest w dobrym stanie, a ma tylko niewielkie uszkodzenia lub problemy, które się tutaj pojawiają można usunąć naprawą, budowa dachu nie jest konieczna. Dostępne obecnie na rynku materiały pozwalają bowiem na przeprowadzenie renowacji dachu, który przez lata był poddawany działaniu szkodliwym czynnikom (opady deszczu i śniegu, zalegająca woda czy promieniowanie UV). Przykładem tego jest wykonanie hydroizolacji przy pomocy membrany płynnej. Jej konsystencja, sposób rozprowadzania i elastyczność sprawiają, że można ją stosować nawet na popękanej czy uszkodzonej powierzchni. Dzięki temu, że nadaje się do każdego typu podłoża, doskonale sprawdza się w każdych warunkach. W ten sposób można zabezpieczyć dach przed zniszczeniem, przywrócić jego funkcjonalność, przy braku konieczności budowy nowego dachu.

Kiedy nie można już odnawiać

Renowacje dachów płaskich nie są możliwe w każdej sytuacji. Może się bowiem okazać, że zniszczenia są na tyle duże, że nie da się ich tylko naprawić lub uzupełnić dodatkowymi warstwami. Dzieje się tak głównie w przypadku, kiedy dach przez lata był narażony na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych i nie był systematycznie konserwowany. Dodatkowo, jeśli dach nie był na początku zbudowany poprawnie, przez lata pewne uchybienia mogą wyjść i sprawić, że dach nie będzie spełniał wszystkich swoich funkcji poprawnie. Będzie też narażony na zniszczenia szybciej, gdyż nie miał od początku wszystkich warstw, które pomagają w zabezpieczeniu go przed zniszczeniem. Dlatego też nie każdy dach i nie w każdej sytuacji może zostać odnowiony. Czasem jedynym rozwiązaniem jest zbudowanie nowego, bardziej nowoczesnego i efektywniejszego dachu. Choć jest to droższe, to starczy na lata i w przyszłości zaoszczędzi kolejnych wydatków.

Decydując się na zmiany dachu warto skonsultować się ze specjalistą. Oceni on kondycję dachu płaskiego i jego kolejnych warstw. Może się bowiem okazać, że ich stan jest na tyle dobry, że wymagają jedynie renowacji. Dzięki temu właściciel może zaoszczędzić czas i pieniądze, a odnowiony dach nadal będzie spełniał wszystkie swoje funkcje.

Może Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

×